Prostota i kreatywność na pierwszym miejscu
Styl skandynawski pojawił się wraz z modą na naturalne produkty i życie w stylu eko. We wnętrzach zagościł na stałe już 20 lat temu, a z czasem stał się jednym z głównym trendów wnętrzarskich. Styl ten jest nie tylko ekologiczny, ale również daje wiele możliwości ciekawych aranżacji. W BeMilagros starannie dobieramy do naszego asortymentu każdy produkt, by jak najlepiej odnosił się m.in właśnie do tego stylu. Marki, które u nas możecie zobaczyć to wspaniałą Madam Stoltz, różnorodny J-Line oraz mistrz hand made Bazar Bizar. Wg nas jedni z najlepiej oddających urok tego stylu.
Czym charakteryzuje się styl skandynawski we wnętrzach?
Wrażenie prostoty i przestronności to niewątpliwie pierwsze, co słusznie kojarzy się ze stylem skandynawskim. Na północy kontynentu bowiem noc jest długa a słońca mało, dlatego też jasne kolory powodują wrażenie pogodności i przestronności. Godne uwagi jest również to, iż wszystkie kolory są przeniesione wprost z przyrody krajów północy. Biel śniegu, szarość zapadającego mroku, naturalny kolor drewna, zieleń lasów iglastych oraz czerwień zimowych owoców to czyste odzwierciedlenie natury.
Mimo chłodnych kolorów – oprócz słonecznego, jasnego drewna – wnętrza nie sprawiają wrażenia zimnych i nieprzytulnych za sprawą dodatków, które nadają stylowi skandynawskiemu miękkości i przytulności.

Skandynawskie meble
Na pierwszym miejscu występuje drewno – jasne i naturalne. Drewniane meble mogą być bielone lub delikatnie pastelowe, pozbawione ozdób. Stąd ich prostota może być podkreślana wysublimowanymi, metalowymi ramami lub podstawami.
Oparcia i siedziska krzeseł i foteli wykorzystują przede wszystkim plecionki z wikliny, rattanu lub morskiej trawy. Na prostych w formie, lecz miękkich kanapach i fotelach królują przede wszystkim tekstylia w pastelowych, ciepłych kolorach – bieli, beżu, ciemnej zieleni, głębokiego, matowego fioletu oraz ciepłego brązu, miodu i zgaszonej zieleni.

Północne królestwo hand made
Skandynawowie przyzwyczajeni do surowego klimatu są bardzo oszczędni, stąd prawdopodobnie ich zamiłowanie do przedmiotów ręcznie wykonanych. Jeżeli jest coś, co można zrobić lub przerobić ręcznie, to z pewnością znajdzie zastosowanie we wnętrzach. W związku z tym wiele mebli jest ręcznie restaurowanych i malowanych. Dodatkowo są przerabiane z innych przedmiotów, które znajdują dzięki temu nowe zastosowanie. Tak więc np. stare lampy naftowe lub szklane flakony mogą służyć za nowe, ciekawe elektryczne oświetlenie.

Poduszki i pledy
Wydziergane na drutach grube pledy idealnie komponują się ze stylem skandynawskim. Poduchy szyte są z miękkich wełen oraz bawełny lub materiałów imitujących miękkie, puszyste futra. Niektóre mogą wyglądać jakby miały poszewki wydziergane ręcznie na szydełku lub były uszyte ze starych, grubych, wełnianych zimowych swetrów. W związku z tym wnętrza sprawiają wrażenie przytulnych i takich, w których z chęcią chce się przebywać.
Kosze i pojemniki na przechowywanie
Do przechowywania różnych drobiazgów, kocy itp wykorzystywane są kosze plecione z rattanu, trawy morskiej oraz wikliny w ciepłym, naturalnym kolorze. Dodatkowo mogą one być również zrobione z drewna czy tektury oraz wykończone ręcznie i pomalowane na delikatne, rozbielone pastele. Pudła i kosza stanowią istotny element wystroju wnętrz. Te największe stoją także na podłodze, co sprawia, że to praktyczne dekoracje, które dodają charakteru i podkreślają klimat pomieszczenia.
Oświetlenie po szwedzku
Skandynawski design oświetleniowy to najwyższy poziom prostoty i niezwykłej, chłodnej elegancji. Abażury są wykonane z metalu, szklanych kul lub rzadziej charakterystycznych plecionek. W niektórych lampach żarówki nie są ukryte, wręcz wprost przeciwnie, są jednym z elementów designu.

Drewno i dywany pod stopami
Dywany nie przykrywają całej podłogi a jedynie kluczowe miejsca w mieszkaniu, ponieważ drewniane podłogi z prostych desek są kwintesencją skandynawskiego designu. Dywany występują przede wszystkim w naturalnych kolorach bieli i beżu lub szarości. Istotnym jest, że są one praktycznie pozbawione wzorów lub posiadają delikatnie zaznaczone geometryczne, proste formy.
